1>:>Zmiany na etykietach suplementów diety – co nowego?

Zmiany na etykietach suplementów diety – co nowego?

Prawdopodobnie zauważyłeś różnice na etykietach suplementów w tabelach dotyczących: wartości odżywczej i zawartości składników, które pojawiły się 26 lipca 2016 roku. Są to zmiany spowodowane nowym rozporządzeniem FDA.

Poszczególne różnice dotyczą: jednostek dla witamin, wielkości i pogrubienia czcionki, oznaczenia kaloryczności.

Wartość odżywcza i zawartość składników – kluczowe zmiany:

Nowe regulacje wprowadzają zmiany w jednostkach miary dla witamin A, D, E i kwasu foliowego.

Witamina A – dotychczas stosowana międzynarodowa jednostka miary IU (international unit), została zastąpiona mcg RAE (micrograms Retinol Activity Equivalents) czyli ekwiwalent aktywności retinolu (na polskich etykietach wprowadzona jako „µg ekwiwalentu retinolu” przez rozporządzenie Ministra Zdrowia z 2007 r.). Jednostka RAE dokładniej odzwierciedla aktywność witaminy A w jej wielu postaciach np. retinoidów (np.retinol) i karotenoidów (np. beta-karoten).

Witamina D – aktualną miarą jest mcg (w Polsce „µg”) zamiast dotychczasowej IU, która pozostanie na etykiecie jako wartość w nawiasie.

Witamina E – aktualnie jest prezentowana w mg RRR-a-tokoferolu zamiast aktualnych UI (jednostek międzynarodowych). Ta zmiana ma uwzględniać różnice pomiędzy naturalną i syntetyczną witaminą E, czyli oprócz powszechnie występującej frakcji alfa-tokoferolu ma zawierać inne formy tokoferoli i tokotrienoli (w Polsce jako „mg ekwiwalentu alfa-tokoferolu” od 2007 r.).

Kwas foliowy – aktualnie jest podawany w mcg DFE (Dietary Folate Equivalents). Ta zmiana uwzględnia różnicę pomiędzy biodostępnością formy folianów a biodostępnością kwasu foliowego.

Zmieniono zalecane dzienne wartości – DV (Daily Values) dla większości składników odżywczych.

Zalecane dzienne wartości dla witaminy D, C, K oraz minerałów: wapnia, fosforu, magnezu, manganu i potasu wzrosły w wyniku spadku wartości ww. składników w żywności.

Zmalały natomiast zalecane dzienne wartości dla witaminy E, większości witamin z grupy B, cynku, selenu, miedzi, chromu i chlorków w wyniku wzrostu zawartości tych składników w żywności.

Jedynie foliany nie zmieniły zalecanej dziennej wartości.

W Polsce ze względu na rozporządzenie nr 1169/2011 obowiązujące dla Krajów Wspólnoty Europejskiej zalecane dzienne wartości określone są jako RWS – Referencyjne Wartości Spożycia. Ponadto ich poziomy (procenty) dla poszczególnych witamin i minerałów znacznie różnią się od wymaganych w USA, stąd występują dodatkowo różnice w pomiędzy etykietą amerykańska a tą dostosowaną do polskich (europejskich) norm.

Nowe regulacje wpłynęły na zmianę w opisie błonnika

Zmieniono definicję błonnika. Nowa definicja koncentruje się na uznaniu błonnika za korzystny dla zdrowia. Błonnik odżywczy według nowych przepisów zawiera niestawialne węglowodany i ligniny, które występują naturalnie w roślinach, a także błonnik dodany, który według FDA jest korzystny dla zdrowia. Błonnik, który spełnia tę definicję, może być uwzględniony w całkowitej zawartości błonnika i w całkowitej zawartości węglowodanów.

Zgodnie z nową definicją, składniki takie jak: babka płesznik, beta-glukany, guma guar i pektyny będą dalej rozpatrywane jako błonnik. Nie dotyczy to takich składników jak FOS (fruktooligosacharydy) i inulina, nawet jeśli badania wykazały, że błonniki te mogą pozytywnie wpływać na funkcje trawienne. Dzienna rekomendowana ilość dla błonnika wzrosła z 25 g/dzień do 27 g/dzień.

Zmiana w tabeli dotyczącej wartości odżywczej dla suplementów diety

Największą zmianą jest sposób prezentowania kalorii. Zawartość kalorii oraz jednorazowa porcja jest zapisana większą i pogrubioną czcionką.

Nowy wiersz z informacją o zawartym cukrze pozwala konsumentowi ustalić ile cukru zostało dodane przez producenta, a ile jest pochodzenia naturalnego.

W nowej wersji zawartość cukru jest przedstawiona w gramach jak i w procentach zalecanej dziennej wartości, uznawanej przez dietetyków za wartość racjonalną i zgodną z dietą 2000 kalorii.

Mylącym w tym jest fakt, iż cukier buraczany czy fruktoza jest uważany za tzw. ,,cukier dodany’’, ponieważ nie jest spożywany w stanie naturalnym jako składnik naturalnego źródła.

Należy zwrócić uwagę, że oprócz DV (zalecanej dziennej wartości) deklarowanych składników odżywczych, wymagane są obecnie faktyczne ilości (w mg i mcg) tych składników odżywczych.

2018-03-13T13:05:01+01:00