1>:>Zdrowe funkcje poznawcze-przewodnik

Zdrowe funkcje poznawcze-przewodnik

Czym są funkcje poznawcze?

Za każdym razem, kiedy rozumujesz, dostrzegasz, oceniasz lub ćwiczysz uważność, używasz funkcji poznawczych. Inteligencja, kreatywność, poczucie humoru i pełen zakres emocji – funkcje poznawcze oznaczają niemal wszystko, co ma związek z procesem myślenia. Obejmuje zasięg od biologicznego do analitycznego i wszystko pomiędzy, jak matematyka, lingwistyka, filozofia, psychologia, i o wiele, wiele więcej.

Biologicznie ujmując, funkcje poznawcze są rolą mózgu i w mniejszym stopniu, innych części układu nerwowego. Jako biologiczny komputer ciała, mózg jest obciążony monumentalnym i trwającym przez całe życie zadaniem przetwarzania każdej myśli, emocji, ruchu, reakcji, odczucia, reakcji instynktownej, zapachu, dźwięku i widoku, które odbierasz lub wykonujesz. Ten ciężko pracujący organ odpoczywa tylko krótko w czasie snu; nawet wtedy pracuje przy regulacji funkcji życiowych i doładowywaniu Twoich głównych układów, a jednocześnie przy tworzeniu nowych komórek i koordynacji naprawy uszkodzonych tkanek.

W przewodniku jest mowa o następujących sprawach:

  • Dlaczego zdrowe funkcje poznawcze są tak ważne

  • Dlaczego obecnie słyszy się więcej o funkcjach poznawczych

  • Co mogę zrobić, ażeby utrzymać zdrowe funkcje poznawcze przez całe życie

NOW oferuje wyspecjalizowane suplementy wspierające funkcje poznawcze, wspierające mózg i pamięć, które zostały przetestowane klinicznie i dostarczają tych składników, których potrzebuje Twój mózg.

Dlaczego funkcje poznawcze są tak ważne?

Jesteśmy bardzo zależni od normalnego,zdrowego funkcjonowania naszego mózgu i pozostałych części układu nerwowego w codziennym życiu, aby jakość naszego życia była dobra. Kiedy wszystko jest zdrowe i działa jak trzeba,rzeczy takie jak podstawowe funkcje motoryczne, rozwiązywanie problemów, konfliktów, kontrola emocjonalna i inne przychodzą bez wysiłku i są przez nas niezauważalne. Kiedy funkcje poznawcze są uszkodzone, podstawowe zadania mogą być utrudnione, a jakość życia drastycznie się zmniejsza.

Dlaczego obecnie więcej się słyszy o funkcjach poznawczych?

Niestety warunki, które wywierają odwracalny wpływ na zdrowie mózgu, występują w coraz większym natężeniu, zwłaszcza w krajach rozwiniętych. Postępy nauki i technologii zwiększyły przeciętną długość życia, ale wraz większą długością życia idzie w parze wzrost ilości chorób, które wpływają na funkcje poznawcze, zwłaszcza u osób starszych. Słyszymy dziś więcej o tych chorobach, ponieważ dotykają coraz większą ilość ludzi i ich leczenie jest coraz bardziej kosztowne.

W roku 2011 zostało przeprowadzone, badanie znane jako CFAS (Cognitive Function and Ageing Study), pierwsze z trzech długoterminowych badań oceniające funkcje poznawcze obywateli brytyjskich. CFAS odbywało się w latach 1989-2011 i miało na celu przebadanie osłabienia funkcji poznawczych u ponad 18,000 osób starszych w wieku ponad 65 lat. Z badania wynika, że różne formy upośledzenia funkcji poznawczych są coraz częściej spotykane. Dwa inne badania CFAS na dużą skalę wciąż trwają.

Co mogę zrobić, aby utrzymać zdrowe funkcje poznawcze przez całe życie?

Utrzymywanie zdrowych funkcji poznawczych jest niezwykle ważne dla każdego, kto chce dobrej jakości życia i sukcesu życiowego.

Dwa najłatwiejsze i najbardziej efektywne sposoby na wspieranie zdrowych funkcji poznawczych to zdrowa dieta i regularne ćwiczenia fizyczne. Zdrowa, różnorodna dieta, z surowymi warzywami i owocami oraz zdrowymi tłuszczami dostarcza niemal wszystkiego, czego potrzebuje ciało, albo utrzymać zdrowe funkcje poznawcze, a badania wciąż wykazują pożytki z aktywnego trybu życia dla zdrowia ogólnego. Dla szukających dodatkowego wsparcia funkcji poznawczych jest wiele naturalnych substancji odżywczych i suplementów, które odżywiają układ nerwowy. Szukając suplementów, oto co należy wziąć pod uwagę:

Fosfatydyloseryna

Fosfatydyloseryna jest naturalnie występującym składnikiem pochodzącym z wielu źródeł, np. lecytyny sojowej. Odgrywa kluczową rolę w budowaniu błony komórkowej i komunikacji między komórkowej. Fosfatydyloseryna jest jednym z głównych elementów strukturalnych układu nerwowego i wspiera aktywność neuroprzekaźników. Te właściwości czynią z fosfatydyloseryny idealny środek odżywczy wspomagający funkcje poznawcze.

Acetylo-L-Karnityna

Acetylo-L-Karnityna (ALC) jest zmodyfikowanym aminokwasem, który wspiera produkcję energii komórkowej poprzez pomaganie w transporcie tłuszczów do mitochondriów, gdzie następnie tłuszcze zostają przetworzone w ATP (paliwo komórkowe). ALC jest wysoce przyswajalną formą L-karnityny i może przekraczać barierę krew-mózg, gdzie pomaga w radzeniu sobie ze zniszczeniami spowodowanymi oksydacją, wspiera funkcjonowanie mitochondriów i pomaga utrzymywać normalną aktywność neuroprzekaźników. Badania kliniczne sugerują, że ALC pomaga utrzymywać optymalne zdrowie układu nerwowego.

Alfa GPC

Alfa GPC jest naturalnym fizjologicznym prekursorem acetylocholiny, neuroprzekaźnika ważnego dla pamięci i innych funkcji poznawczych. Alfa GPC ma większą biodostępność niż inne formy choliny i znana jest z tego, że przekracza barierę krew-mózg. W mózgu i innych tkankach nerwowych Alfa GPC staje się składnikiem błon komórkowych.

Kwas dokozaheksaenowy (DHA)

Kwas dokozaheksaenowy (DHA), jest kwasem z grupy omega-3 pozyskiwanym z tłustych ryb zimnowodnych jak np. makrela i łosoś, znajduje się także w pewnych roślinach i mikroalgach. DHA jest niezbędnym składnikiem mózgu, nerwów i oka. Badania wykazały, że DHA odgrywa rolę w produkcji nowych komórek mózgowych i ochronie istniejących komórek, i może wzmacniać połączenia między neuronami, znane jako neuroplastyczność.

Miłorząb japoński (Ginkgo Biloba)

Ginkgo biloba jest rodzajem drzewa naturalnie rosnącym w Chinach. Ekstrakt z miłorzębu zawiera wysokie poziomy związków fitochemicznych, jak np. fenolokwasy i proantocyjanidyny, posiadające właściwości wymiatania wolnych rodników. Zawiera także unikalne związki fitochemiczne znane jako ginkgolidy i bilobalidy, które wykazują właściwości prozdrowotne.

Hupercyna A jest naturalnym składnikiem wyekstrahowanym z Huperzia serrata, rodzajem mchu rosnącego w południowo-wschodniej Azji. Badania naukowe wykazały, że hupercyna wpływa na aktywność acetylocholinoesterazy, enzymu rozkładającego acetylocholinę (Ach)-neuroprzekaźnik odgrywający dużą rolę w procesach uczenia się i zapamiętywania. Poprzez utrzymywanie zdrowego poziomu acetylocholiny, hupercyna może wzmocnić całościowo funkcje poznawcze.

Suplementy wspierające funkcje poznawcze

NOW oferuje wachlarz wyspecjalizowanych formuł wspierających funkcje poznawcze oraz suplementy wspierające funkcjonowanie mózgu i wspomagające pamięć, stworzone specjalnie i przetestowane klinicznie, aby dostarczyć składniki, których Twój mózg potrzebuje.

Lecytyna

Lecytyna jest naturalnie występującym składnikiem, znajdującym się we wszystkich komórkach, zarówno roślinnych, jak i zwierzęcych. Nasz mózg składa się w ok. 30% z lecytyny. Osłonki mielinowe chroniące mózg, rdzeń kręgowy i nerwy całego ciała składają się w prawie 2/3 z lecytyny. Nawet serce ma wysoką koncentrację lecytyny. Lecytyna składa się z wielu naturalnie występujących składników, jak cholina, inozytol, sprzężony kwas linolowy, fosfatydyloseryna, kwasy tłuszczowe i trójglicerydy. NOW Lecytyna wolna od GMO pochodzi z niezmodyfikowanych genetycznie nasion soi, o zachowanej tożsamości (IP).

Miłorząb japoński (Ginkgo Biloba)

Jak powiedziano wcześniej, miłorząb japoński jest drzewem rosnącym naturalnie w Chinach, gdzie był stosowany od setek lat jako suplement ziołowy. Badania naukowe wykazały, że ekstrakt z miłorzębu ma właściwości wymiatania wolnych rodników i może wspomagać zdrowie układu krążenia. Jakość wyciągu z miłorzębu NOW jest jedną z najlepszych na świecie.

Czym wyróżnia się NOW

Od 1968 NOW inspiruje do prowadzenia zdrowszego stylu życia poprzez nagradzane, wysokiej jakości suplementy, naturalną żywność, składniki odżywcze dla sportowców, produkty służące zachowaniu zdrowia i urody oraz olejki eteryczne. Z ponad 1400 produktami, w tym również wspierającymi funkcje poznawcze, NOW jest Twoim źródłem wysokiej jakości naturalnych produktów wspierających zdrowie.

2018-03-16T12:36:44+01:00